Operatorzy oraz praca na wysokości
Badania psychologiczne
Badania psychologiczne operatorów oraz osób pracujących na wysokości powyżej 3 m.
Badania psychotechniczne (tzw. psychotesty) są obowiązkowe w przypadku wykonywania pracy:
- operatora niektórych maszyn, urządzeń i sprzętów
- na wysokości powyżej 3 metrów
Opisywanym badaniom podlegają m. in. operatorzy: wózków widłowych, platform, podnośników, koparek, dźwigów, żurawi, suwnic oraz wielu innych maszyn budowlanych czy produkcyjnych.
Jak wygląda badanie psychotechniczne?
Składa się ono z kilku etapów:
- Pierwszy etap to wywiad psychologiczny czyli swobodna rozmowa w celu lepszego poznania osoby badanej. Pozwala ona na zebranie informacji na temat przyzwyczajeń, preferencji oraz specyfiki wykonywanej pracy przez badanego.
- Drugi etap polega na badaniu między innymi koncentracji i podzielności uwagi oraz wykonywaniu testów psychologicznych określających cechy osobowości i temperament.
- Trzeci etap to badanie przy użyciu aparatury, która pozwala ocenić sprawność psychomotoryczną osoby badanej. Jest to badanie między innymi koordynacji wzrokowo – ruchowej, szybkości i adekwatności reakcji na wyświetlane bodźce oraz oceny odległości.
Badania wykonywane są w przyjaznej i bezstresowej atmosferze, co sprawia, że wizyta u psychologa nie musi być przykrym i stresującym doświadczeniem.
Jak długo trwa badanie?
Zarówno w pracowni w Bielsku-Białej, jak i w Czechowicach-Dziedzicach wykorzystujemy nowoczesne, w pełni skomputeryzowane aparatury umożliwiające szybkie przetwarzanie wyników badania, a co za tym idzie skrócenie czasu jego trwania. Badanie trwa około pół godziny – w zależności od tempa pracy osoby badanej. Każdy z etapów badania oraz jego wynik jest na bieżąco omawiany z psychologiem.
Masz pytanie? Chcesz się umówić na wizytę? Zadzwoń lub napisz e-mail!
Co należy zabrać ze sobą na psychotesty?
- dowód osobisty lub paszport
- okulary lub soczewki kontaktowe (jeśli występuje wada wzroku)
- skierowanie na badanie (jeśli zostało wydane)
- dane firmy do wystawienia faktury – jeśli chce się otrzymać fakturę
- dobry humor
Jak przygotować się do badania psychologicznego?
Na badanie należy przyjść wyspanym, wypoczętym, zdrowym i uśmiechniętym, ponieważ nie ma powodów do stresu – to badanie, nie egzamin 🙂 Co najmniej na 24h przed badaniem nie powinno się spożywać alkoholu ani innych środków odurzających, obniżających sprawność psychomotoryczną.